9:46 AM 1398/11/17 تعداد بازدید: 170

  برگزاري جلسه كارگروه تكثير و پرورش ميگو در شيلات گلستان

 جلسه كارگروه تكثير و پرورش ميگو گلستان، با هدف برنامه ريزي توليد سال 99 با حضور مديركل دفتر ميگو سازمان شيلات ايران و مدير كل شيلات گلستان برگزار شد.

 

جلسه كارگروه تكثير و پرورش ميگو گلستان، با هدف برنامه ريزي توليد سال 99 با حضور مديركل دفتر ميگو سازمان شيلات ايران و مدير كل شيلات گلستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومي اداره كل شيلات گلستان در اين جلسه مهندس قدس علوي مدير كل شيلات گلستان با اشاره به اصل پرورش در كنار بيماري اظهار كرد: از زمان روئيت بيماري در مجتمع پرورش ميگو گميشان تاكنون 8 جلسه كارگروه فني ميگو در سطح عالي مديريتي در استان و سازمان شيلات ايران با حضور نمايندگان پرورش دهندگان برگزار شده است و در نتيجه الزامات فني و بهداشتي جديد جهت پرورش سال 99 نهايي گرديد.
وي گفت: منافع استان، كشور و شما پرورش دهندگان ايجاب مي كند با حساسيت بيشتري فصل پرورش پيش رو را آغاز كنيم. چرا كه اين سرمايه متعلق به همه ماست . پس با همت عالي سعي كنيم فصل پرورش قابل قبولي را پشت سر بگذاريم.
مدير كل شيلات گلستان با بيان اينكه بيماري جزو لاينفك پرورش ميگو است افزود: پرورش در كنار بيماري را پذيرفتيم و اين مورد در دنيا نيز در حال اجرا مي باشد و حتي در استان هاي جنوبي كشور نيز با وجود بيماري هر ساله شاهد رشد توليد ميگو هستيم.
مهندس قدس علوي با تاكيد بر اهميت سرمايه گذاري بخش خصوصي و دولتي در مجتمع پرورش ميگو گميشان اذعان داشت: تاكنون ميلياردها سرمايه از سوي دولت و بخش خصوصي در مجتمع پرورش ميگو گميشان هزينه شده است. دولت با وجود بحران اعتبارات در سال جاري توجه ويژه اي به ايجاد زيرساخت ها در مجتمع داشته است و ميلياردها اعتبار در خصوص ساخت جاده ها، انتقال برق و ... به اين مجتمع اختصاص داده است كه همه بايد در حفظ اين سرمايه كوشا باشيم.
وي نقش آموزش را در رشد همه جانبه مجتمع پرورش ميگو مثمرثمر دانست و يادآور شد: آموزش مستمر به نيروهاي مشغول به كار در مجتمع پرورش ميگو گميشان، از مدير مزرعه گرفته تا كادر كارگري و كارشناسي در دستور كار قرار دارد چرا كه آموزش به عنوان اساسي ترين نياز در هر حرفه اي مطرح است كه مي تواند نتايج مثبتي به همراه داشته باشد.
مدير كل شيلات گلستان با اشاره به پرورش گونه جايگزين در مجتمع ميگو گميشان گفت: پرورش گونه هاي جايگزين از نوع ماهي، در صورت نياز به جاي ميگو در مجتمع پرورش ميگو گميشان در دستور كار قرار دارد كه با بررسي و اعلام نظر دامپزشكي ، گونه مورد تاييد اعلام خواهد شد كه پرورش دهندگان مي توانند در صورت تمايل كشت جايگزين را انتخاب نمايند.
همچنين در اين جلسه مديركل  اداره ميگو سازمان شيلات ايران گفت: امسال در كشور 46 هزا رتن ميگو توليد شده است كه از اين رقم 26 هزار تن آن سهم استان بوشهر بوده است . استاني كه تقريبا همه ساله با بيماري ميگو درگير است اما پذيرفت كه بيماري جزوي از پرورش است و توليد سالم را در كنار بيماري مد نظر قرار داده است. استان گلستان هم مي تواند در اين مسير گام بردارد.
مهندس وحيد معدني افزود: يكي از ملزومات هر تجارت و توليدي هزينه كردن است  كه اين هزينه ممكن است گاه با ضرر و گاه با سود همراه باشد . اگر قرار است كار توجيهي انجام گيرد بايد مطالعه كرد و مشاور داشت تا در ادامه مسير با مشكل روبرو نشويم.
وي با اشاره به استفاده از شيوه هاي نوين در پرورش ميگو گفت: پرورش دهندگان بايد شيوه هاي نوين در پرورش به كار گيرند. با استفاده از مشاور و مطالعات مي توان شيوه هاي نويني را در كاهش ضرر و زيان پيشنهاد داد كه پرورش دهندگان مي توانند با انديشيدن تمهيدات لازم در اين زمينه راندمان كار خود را بالا ببرند و در صورت بروز بيماري متضرر نگردند.
مديركل اداره ميگو سازمان شيلات ايران در خصوص تدوين برنامه راهبردي توليد ميگو تصريح كرد: از سوي سازمان شيلات و دامپزشكي كشور، تلاش هاي زيادي در سطح ستادي و استاني انجام شده كه نتيجه آن تدوين برنامه راهبردي توليد ميگو بوده است. در اين برنامه الزامات كشوري در ارتباط با توليد و مسائل فني و بهداشتي بررسي شده كه انتظار داريم پرورش دهندگان براساس اين برنامه و چهارچوب معين پيش بروند.
مهندس معدني گفت: اين برنامه راهبردي شامل مسائلي از جمله ميزان تراكم، زمان ذخيره سازي، زمان برداشت و ... مي باشد كه در قالب فايلي بر روي پايگاه اطلاع رساني دامپزشكي كشور بارگذاري شده و علاقمندان مي توانند از آن استفاده كنند.
همچنين در اين جلسه نماينده صندوق بيمه كشاورزي استان در خصوص پرداخت خسارات به پرورش دهندگان ميگو استان بيان داشت: در زمان وقوع بيماري لكه سفيد در مجتمع ميگو گميشان كارشناسان عرضه و خسارت صندوق بيمه كشاورزي بازديدهايي را از مجتمع انجام دادند ، شمارش تلفات و ثبت نقاط آلوده انجام شد و گزارشات اوليه با استعلامات در پايان شهريور ماه آماده شد. مهر ماه پرونده ها به تهران ارسال گرديد و آذرماه تاييد نهايي شد و بلافاصله غرامت ها پرداخت گرديد.
لازم به ذكر است در اين جلسه هر يك از پرورش دهندگان ميگو استان گزارشي از برنامه ي توليد سال آتي خود را ارائه نمودند .
گفتني است جلسه كارگروه تكثير و پرورش ميگو استان با حضور مديركل دفتر ميگو سازمان شيلات ايران، نمايندگان دامپزشكي، نماينده صندوق بيمه كشاورزي، نماينده سازمان جهاد كشاورزي استان، رئيس سازمان نظام مهندسي كشاورزي استان و جمعي از كارشناسان شيلات و پرورش دهندگان ميگو استان با دستور كار برنامه ريزي جهت توليد ميگو در سال 99 برگزار شد.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی اداره کل شیلات گلستان